March 21, 2017

YMA English Awards of Excellence Nominees Revealed

2017 YMA Awards of Excellence nominees:

Animated projects in mixed categories denoted with ***

BEST PROGRAM, ANIMATION, AGES 3-5
Daniel Tiger’s Neighbourhood, Season 2 (Nighttime in the Neighborhood) – produced by 9 Story Media Group, The Fred Rogers Company, Out of the Blue
Dot. (One Soggy Knight) – produced by Industrial Brothers, in association with The Jim Henson Company
Justin Time (Who Stole My Cat) – produced by Guru Studio
PAW Patrol (Tracker Joins the Pups!) – produced by Spin Master Entertainment
Peg + Cat, Season 2 (The Disappearing Art Problem) – produced by 9 Story Media Group, The Fred Rogers Company, 9ate7 Productions
Ranger Rob (The Woolly Wiligo of Big Sky Park / A Big Sky Park Elephant Train) – produced by Nelvana Limited, Studio Liddell

BEST PROGRAM, ANIMATION, AGES 6–9
Atomic Puppet (AP Vs Disastro II) – produced by Mercury Filmworks
Fangbone! (Cavity of Terror/ The Sickness of Home) – produced by Radical Sheep Productions, a division of Boat Rocker Media
Rocket Monkeys (Chimpsky a Go Go/The Yell in Yellow) – produced by Breakthrough Entertainment
Wild Kratts, Season 4 (Pangolin Rescue) – produced by 9 Story Media Group, Kratt Brothers Company

BEST ORIGINAL DIGITAL CONTENT
mathXplosion – produced by GAPC Entertainment, in association with TVOKids and TFO
Miss Persona – produced by Hazel House Productions
Pixies *** – produced by Arcana Studio
YTV – Road Trip Diaries – produced by Bristow Global Media

BEST ORIGINAL INTERACTIVE CONTENT
The Incredible Tales of Weirdwood Manor *** – produced by All Play, No Work, Relish Interactive
mPower *** – Kindergarten to Grade 2 – produced by TVO
Science Max Interactive – produced by Breakthrough Entertainment
The Westbury Faery – produced by Log Cabin Productions, Plot Media in partnership with The Seventh World and Tiny Owl Publishing

BEST CROSS-PLATFORM INTERACTIVE CONTENT
Dotopedia *** – produced by Industrial Brothers
Driving Me Crazy – produced by marblemedia
Kids’ CBC Olympics website – produced by CBC
Look Kool Online, season 2 – produced by Apartment 11 Productions
Opie’s Playground *** – produced by marblemedia

BEST PROGRAM, LIVE-ACTION, AGES 3–5
The Adventures of Napkin Man (Bye Bye Boogaloo) – produced by Breakthrough Entertainment
Hi Opie! (Opie’s Ladybug Friend) – produced by marblemedia, in association with The Jim Henson Company
The Moblees (Zig Zag Surprize) – produced by Shaftesbury, Boulevard Productions, in association with the Canadian Broadcasting Corporation, Ohmland Holdings and William Kohane
Playdate (Whistle While You Escape) – produced by Sinking Ship Entertainment
Terrific Trucks (The Tricky Twin/ The Difficult Day) – produced by Breakthrough Entertainment

BEST PROGRAM, LIVE-ACTION, AGES 6–9
Annedroids (The Mother of Invention) – produced by Sinking Ship Entertainment
Bruno & Boots: Go Jump In The Pool – produced by Aircraft Pictures
The Mystery Files (The Mystery of the Underground Railroad) – produced by Apartment 11 Productions
Odd Squad: The Movie – produced by Sinking Ship Entertainment
The Stanley Dynamic (The Stanley Wild Weekend) – produced by Amaze Film + Television

BEST PROGRAM, LIVE-ACTION, AGES 9+
Giver (Amherstberg Sports Park) – produced by Sinking Ship Entertainment
LM Montgomery’s Anne of Green Gables – produced by Breakthrough Entertainment
The Next Step (How Deep Is Your Love) – produced by Temple Street Productions, a division of Boat Rocker Media
Raising Expectations (The Great Hot Dog Escape) – produced by Aircraft Pictures
Ride (Arrival) – produced by Breakthrough Entertainment, Buccaneer Media

The 2017 Awards of Excellence are sponsored by Principal – CBC; Prestige – the Canada Media Fund, 9 Story Media Group, DHX Media; Excellence – Bell Fund, Big Jump Entertainment, Entertainment One, Eye on Canada, Fresh TV and TVO.

Find Out More: http://www.animationmagazine.net/events/yma-e...