June 3, 2014

Leo Awards Night #2: Congratulations to Package Deal and Some Assembly Required

Sabrina Furminger / WE Vancouver

Awards were handed out in documentary, animation, web series categories.

Saturday night at the 2014 Leo Awards was an animated affair (there’s a pun there, and it’s completely intended).

The second of three nights — or “celebration hump night,” as host Beverley Elliott (Granny on ABC’s locally shot mega-hit Once Upon a Time) put it — saw dozens of Leos handed out in a bevy of categories, including animation (hence the pun), documentary, information and lifestyle, talk series, music/comedy/variety, youth and children’s, and web series.

The energy was different than that of the previous night: a touch more unscripted and raucous (perhaps because it was a longer evening and those in attendance had more time with the wine).

Yours truly was seated at the back of the ballroom with the animated gents behind the Fools for Hire web series, which was up for Best Program and Best Performance by a Male for Colin Cunningham (Colin won his category; see the full list of award winners below). These “fools” were funny, geeky (we bonded over Star Wars and Doctor Who), and, like their fellow web series nominees, pioneers; it’ll be exciting to see where this community takes the entire genre, because taken together, they’re fearless trailblazers.

Here’s the list of winners from Saturday night’s Leo ceremony. Tonight — Sunday, June 1 — is the big-ticket red carpet gala. We’ll be on the red carpet from 4:00pm onwards, and then in the ballroom until the very end, tweeting until our batteries die. Look for a full gallery of images on this website, as well as in next week’s paper.

Best music video: We’re In It Together – Shout Out Out Out Out (Producers Adam Schelle, Kev Holloway)

Best performance in a music, comedy, or variety program or series: Donovan Stinson – Call Me Fitz

Best music, comedy, or variety program or series: Package Deal

Best host in a talk series: Fanny Kiefer

Best talk series: Fanny Kiefer

Best musical score in an animated program or series: Daniel Ingram & Stefan Andrews – Littlest Pet Shop

Best musical score in a documentary program or series: Stu Goldberg – Chi

Best sound editing in a youth or children’s program or series: Jeff Jackman, Roger Morris, Angelo Nicoloyannis, Don Harrison, Rick Senechal – R.L. Stine’s The Haunting Hour

Best editing in a documentary program or series: Jeff Yellen – Working People: A History of Labour in BC (1700 — 1920)

Best overall sound in a youth or children’s program or series: Craig Stauffer, Greg Stewart, Jeff Jackman, Roger Morris – R.L. Stine’s The Haunting Hour

Best overall sound in an animated program or series: Marcel Duperreault, Todd Araki, Jason Fredrickson, Adam McGhie – My Little Pony: Friendship is Magic

Best overall sound in a documentary program or series: Randy Kiss, Dennis McCormack – The Exhibition

Best cinematography in an information or lifestyle series: Shane Geddes – World’s Weirdest Restaurants

Best cinematography in a documentary program or series: Shaun Lawless & Nathan Boey – Homemade

Best picture editing in an information or lifestyle series: Jem Garrard & Greg Gillespie – Playground

Best picture editing in a documentary program or series: Damon Vignale & Darryl Bennett – The Exhibition

Best screenwriting in a youth or children’s program or series: Ryan W. Smith & Nathaniel Moher – Some Assembly Required

Best screenwriting in an animation program or series: Greg Sullivan – Nerds and Monsters

Best screenwriting in an information or lifestyle series: Jeff Topham, Traci Galbraith, & Katie Redburn – The Liquidator

Best screenwriting in a documentary program or series: Anne Wheeler – Chi

Best direction in an animation program or series: Adam Wood – Mighty Mighty Monsters in New Fears Eve

Best performance in an animation program or series: Donovan Stinson – Mighty Mighty Monsters in New Fears Eve

Best animation program or series: Mighty Mighty Monsters in New Fears Eve

Best male performance in a web series: Colin Cunningham – Fools For Hire

Best female performance in a web series: Johannah Newmarch – Polaris

Best web series: The True Heroines

Best direction in a youth or children’s program or series: Neill Fearnley – R.L. Stine’s The Haunting Hour

Best performance in a youth or children’s program or series: Mackenzie Gray – Spooksville

Best youth or children’s program or series: Spooksville

Best direction in an information or lifestyle series: Jem Garrard & Greg Gillespie – Playground

Best host(s) in an information or lifestyle series: Aubrey Arnason & Sarah Groundwater – Wedding Belles

Best information or lifestyle series: Playground